RÓŻNORODNOŚĆ UPRAW

WŁAŚCIWY SPOSÓB

Odbudowywanie gleby jest podstawą udanego rolnictwa. Wzbogacamy życie gleby poprzez minimalne uprawy i przez hodowanie roślin we właściwej sekwencji, inaczej określanej jako zróżnicowanie upraw.

Ponieważ każda roślina ma swoich „wrogów i przyjaciół” w glebie i nad nią, zmiana upraw w określonej rotacji minimalizuje ryzyko poważnych ataków robactwa i wirusów.

NASZA ZIEMIA

W Holandii i Szkocji 80% ziem Koepon to pastwiska  – w większości permanentne, z małym obszarem odłogów.

W Polsce lucerna, kukurydza, sorgo, soja i siano są uprawiane na zmianę z pszenicą, rzepakiem, jęczmieniem i burakiem cukrowym.

Na fermach organicznych w Niemczech na uprawy składają się mieszanka trawy i koniczyny (25% ze wszystkich hektarów przeznaczone jest na paszę lub są to rośliny okrywowe), lucerna, czerwona koniczyna, biały łubin, fasola polna, kukurydza, pszenica, jęczmień i żyto. Koniczyna, lucerna, łubin i fasola nie tylko zbierają azot z powietrza i umieszczają go w ziemi, ale również są świetnym pożywieniem dla naszych krów mlecznych.

Obornik od naszych zwierząt natomiast karmi glebę bardzo cennymi substancjami odżywczymi. O cóż więcej mogłaby prosić natura?